Psychoterapia rodzinna

Propozycja psychoterapii rodzinnej często budzi u klientów zdziwienie i konsternację. Jak to? - Problem ma jedna osoba, a na terapię zapraszana jest cała rodzina. Dlaczego pomocą objęci mają być wszyscy, a nie tylko ten, kto „ma problem”? - najczęściej dziecko, osoba dorastająca, czy młody dorosły. Psychoterapia rodzinna okazuje się szczególnie skuteczna w  sytuacjach, kiedy z powodu objawów cierpią osoby, które jeszcze nie rozpoczęły w pełni swojego dorosłego życia i tym samym znajdują się pod wpływem oddziaływań innych członków rodziny. Ich rodzice oraz rodzeństwo chcą dla nich jak najlepiej. Jak zauważa Virginia Satir – wielka mistrzyni terapii rodzin – nikt nie zakłada rodziny ze złymi intencjami. Większość ludzi chce jak najlepiej dla swoich bliskich i stara się jak może. Ale czasem mimo najlepszych chęci w rodzinie zachodzą procesy, które przynoszą cierpienie. Podjęcie psychoterapii może pomóc rodzinie rozwiązać problem poprzez rozmowy, wzajemne zrozumienie i spojrzenie na problem w wielu perspektyw.

Sesje psychoterapii rodzinnej odbywają się raz na 4 tygodnie, trwają 1,5 godziny i są prowadzone przez przynajmniej parę specjalistów. Pierwsze spotkanie ma charakter konsultacyjny – w trakcie którego członkowie rodziny i psychoterapeuci decydują czy podjąć dalszą psychoterapię.

Na psychoterapię zapraszamy rodziny:

- w których dziecko cierpi z powodu zaburzeń emocjonalnych lub rozwojowych,
- w których dziecko sprawia trudności wychowawcze,
- w których wzajemne rozmowy często kończą się kłótniami, oskarżaniem, wzajemnym ranieniem,
- które stają w obliczu straty, na przykład śmierci lub niepełnosprawności jednego z członków rodziny,
- które stają w obliczu sytuacji kryzysowych, na przykład rozwodu lub separacji.
- w których ktoś cierpi z powodu choroby somatycznej lub psychicznej.




Psychoterapia pary

Psychoterapia pary, to podróż, która ma na celu ponowne odnalezienie siebie na wzajem. Często już sama rozmowa w obecności specjalistów pomaga zdystansować się do swoich emocji i wsłuchać się w drugą stronę – co przeżywa, co ją rani, dlaczego zachowuje się tak, a nie inaczej. To słuchanie daje możliwość rozumienia. Tym bardziej, że prowadzący sesję psychoterapeuci jednocześnie dzielą się z parą swoimi obserwacjami na temat tego, co dzieje się w relacji klientów. W ten sposób proces terapii pomaga poddać refleksji wzajemne interakcje oraz sposoby komunikowania się. Czasem pomaga, żyć ze sobą, wzajemnie się rozumieć i wspierać. Czasem pomaga się rozstać.

Sesje psychoterapii pary odbywają się raz na 2 tygodnie (częstotliwość do uzgodnienia z terapeutami wg indywidualnych potrzeb), trwają 75 minut i są prowadzone przez parę specjalistów. Pierwsze spotkanie ma charakter konsultacyjny. Ze względu na dużą ilość zgłoszeń do Ośrodka, niektórzy nasi terapeuci i terapeutki zdecydowali/zdecydowały się przyjmować pary w pojedynkę (bez koterapeutki/koterapeuty). W naszym Ośrodku terapię mogą podejmować również pary jednopłciowe. Informację o dostępnych terminach można uzyskać telefonicznie w rejestracji Ośrodka.

Na psychoterapię zapraszamy pary:

- żyjące w długotrwałych konfliktach, kłótniach, oskarżeniach;
- żyjące w relacji zdystansowanej,
- z trudnościami w życiu seksualnym,
- borykające się z trudnymi doświadczeniami z przeszłości (np. z doświadczeniami zdrady, przemocy, utraty dziecka),
- z trudnościami w ustaleniu wspólnych zasad funkcjonowania,
- borykające się z problemem niepłodności,
- z trudnościami w wypracowaniu wspólnego modelu wychowawczego wobec dzieci,
- stojące w obliczu trwałej utraty zdrowia psychicznego bądź somatycznego jednej z osób,

- chcące poprawić jakość swojej relacji.




 
Psychoterapia indywidualna


Psychoterapia indywidualna to cykl spotkań z psychoterapeutą, które mają na celu rozwiązać trudności klienta. Psychoterapię indywidualną najczęściej poprzedza cykl kilku (od jednego do czterech) spotkań konsultacyjnych, w trakcie których między terapeutą i jego klientem ustalany jest tak zwany „kontrakt”, czyli to nad czym będą wspólnie dalej pracować, w jakiej formie (np. jak często będą odbywać się sesje) i co będzie celem terapii. Spotkania konsultacyjne pozwalają  klientowi poznać psychoterapeutę, jak i wyrobić sobie wyobrażenie jak wygląda sama psychoterapia. Dzięki temu łatwiej mu podjąć decyzję dotyczącą dalszej psychoterapii, bądź jej zaniechania. Ponadto wstępne spotkania są też niezbędnym dla terapeuty czasem, w którym może on lepiej zrozumieć trudności i ocenić, czy psychoterapia jest na pewno odpowiednią formą pomocy w danej sytuacji.
Sesje mogą mieć różny przebieg, ale najczęściej opierają się na rozmowie. Zdarza się, że klient i terapeuta sięgają po inne metody, takie jak: odgrywanie ról, zadania domowe, sporządzanie wykresów, planów, tabel, pisanie „niewysłanych listów”, wykreślanie genogramu (specyficzna forma drzewa genealogicznego). Wyjście poza rozmowę terapeutyczną często jest przydatne, jednak zastosowanie każdej nowej techniki zawsze zostaje omówione z klientem.

Psychoterapia nie jest udzielaniem porad, ani koleżeńską rozmową. Jest to szereg sprawdzonych klinicznie procedur, których skuteczność została potwierdzona badaniami.


Na psychoterapię indywidualną zapraszamy osoby:

- cierpiące z powodu lęków, bezsenności, depresji,
- w kryzysach życiowych,
- mające trudności w relacjach interpersonalnych,
- które po prostu czują, że „coś ze mną nie tak”.

 

 

Psychoterapia

Aktualności | Konferencja | Oferta | Zespół | Cennik i kontakt | Ochrona dzieci | Współpraca
Oferta
strony internetowe

Ośrodek Terapii Rodzin i Par